Vergelijk het volledige energieaanbod
Energie vergelijken

ACM: vergelijk uw energiecontract en bespaar volgens Gaslicht.com tot € 430

Leestijd: 3 minuten
door Sanne Bins 4 reacties
Geactualiseerd: maandag 24 augustus 2026

Ruim 2,6 miljoen huishoudens hebben nog een variabel energiecontract. Juist voor deze groep was 1 juli een belangrijk moment, omdat veel energieleveranciers hun variabele tarieven hebben aangepast. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) noemt[1] dit daarom een logisch moment om energie te vergelijken. Uit een analyse van Gaslicht.com blijkt waarom. Afhankelijk van de energieleverancier kunnen huishoudens met een variabel contract momenteel honderden euro's per jaar besparen door over te stappen naar een vast energiecontract.

Veel huishoudens merken prijsstijging nu pas

De energieprijzen zijn de afgelopen maanden gestegen. Huishoudens met een variabel contract merkten daar lange tijd weinig van, omdat veel leveranciers hun tarieven maar een paar keer per jaar aanpassen. Per 1 juli hebben veel leveranciers hun tarieven opnieuw vastgesteld. Daardoor krijgen veel huishoudens nu alsnog te maken met hogere energiekosten.

Niet alle leveranciers werken hetzelfde. Sommige passen hun tarieven iedere maand aan, anderen ieder kwartaal of halfjaar. Essent verhoogde bijvoorbeeld per 1 juli de variabele tarieven naar € 0,2691 per kWh stroom en € 1,3895 per m³ gas. Een stijging van 13 procent voor stroom en 13,4 procent voor gas.[2]

Ben Woldring van Gaslicht.com: "Veel huishoudens realiseren zich niet dat ze na afloop van hun vaste energiecontract automatisch zijn overgegaan naar een variabel contract. Als je daarna niets doet, blijf je daar vaak jarenlang in zitten. Juist daarom is de oproep van de ACM om te vergelijken zo belangrijk."

Uit de analyse van Gaslicht.com blijkt dat vaste energiecontracten momenteel vaak voordeliger zijn dan bestaande variabele contracten. Het gemiddelde gastarief van nieuwe variabele contracten ligt rond € 1,42 per m³. Bij een eenjarig vast contract is dat gemiddeld ongeveer € 1,36 per m³. De goedkoopste aanbiedingen zitten zelfs rond € 1,27 per m³.

Daarnaast geven veel energieleveranciers momenteel hoge welkomstbonussen bij vaste contracten. Die kunnen oplopen tot ruim € 440. Door de combinatie van lagere tarieven en zo'n welkomstbonus vallen de totale jaarkosten vaak flink lager uit.

Besparing kan oplopen tot ruim € 400

Een huishouden met een gemiddeld verbruik van 2300 kWh stroom en 1000 m³ gas betaalt bij de huidige variabele tarieven van Essent naar verwachting tussen de € 2200 en € 2300 per jaar. Voor hetzelfde verbruik zijn momenteel meerdere vaste jaarcontracten beschikbaar met totale jaarkosten tussen ongeveer € 1870 en € 1900. Dat betekent een mogelijk voordeel van ongeveer € 300 tot € 430 per jaar. De uiteindelijke besparing hangt wel af van de toekomstige ontwikkeling van de energieprijzen. Variabele tarieven kunnen gedurende het jaar namelijk opnieuw veranderen.

Waarom is het verschil zo groot?

Het prijsverschil komt vooral doordat nieuwe klanten bij vaste contracten vaak een hoge welkomstbonus krijgen. Huishoudens met een variabel contract ontvangen die korting niet. Daardoor is overstappen op dit moment voor veel huishoudens extra interessant.

Overstappen kan zonder opzegvergoeding

Huishoudens met een variabel energiecontract kunnen op ieder moment overstappen. Daarvoor betalen zij geen opzegvergoeding.

Ben Woldring: "Juist nu de verschillen tussen contracten groot zijn, loont het om tarieven te vergelijken. In veel gevallen kan een overstap naar een vast energiecontract direct een flinke besparing opleveren."

[Grafiek: Totale jaarkosten]
[Grafiek: Gasprijs]
[Grafiek: Stroomprijs]
Deel dit artikel op:
Geactualiseerd: maandag 24 augustus 2026

Sanne Bins
Sanne Bins Business Unit Manager

Sanne is sinds 2011 werkzaam voor Gaslicht.com vanuit Amersfoort. Als expert energieleveranciers is ze verantwoordelijk voor de samenwerking met de energieleveranciers. Daarnaast streeft Sanne samen met het team naar het meest complete energieaanbod, de beste service en de hoogste klantwaardering. Sanne wordt als energie-expert regelmatig gevraagd voor media-interviews en om mee te denken over energievraagstukken binnen Nederland. 

Reacties (4)

Geplaatst door: Jan ()

Ik moet binnenkort overstappen, fijn om dit mee te nemen.

Geplaatst door: Jan ()

Erg interessant, ik zal een vergelijking maken of het in mijn situatie ook een besparing is.

Geplaatst door: Ronald ()

Erg fijn dit artikel, ik ben net overgestapt!

Geplaatst door: Rene ()

Onzin. Klinkklare feitelijke onzin.
Ik heb jarenlang bijgehouden wat de "aanbiedingen" voor een vast- en variabel waren. En al jaren lang zou ik tot €300 per jaar EXTRA hebben moeten betalen als ik een vast contract had afgesloten.
Dit is geen objectief artikel maar pure commerciële onzin gedreven door commissies.

Opmerking van de redactie op 10-07-2026
Bedankt voor uw bericht.

Als u in uw situatie voordeliger uit bent geweest in een variabel contract dan is dat uiteraard het belangrijkste. Echter is het zo dat de vaste contracten over het algemeen wel degelijk voordeliger zijn. Hier speelt de aangeboden korting ook een grote rol in.
Heeft u ook wel naar de variabele contracten gekeken? Of misschien naar de dynamische contracten?

Mocht u hier verder nog vragen over hebben dan horen wij dat graag via info@gaslicht.com.

Met vriendelijke groet,
Patrick, team Gaslicht.com

Reageren

Google ReCaptcha

Laatste nieuws

Website van het Jaar Shopping Awards

Vergelijk het volledige energieaanbod

Vergelijk objectief alle energieleveranciers. Bij ons stapt u gemakkelijk in drie stappen over. Overstappen via Gaslicht.com is altijd gratis. Vergelijk en stap over.