Hoger voorschot na verhuizing?
Leestijd: 2 minutenIk ben pas verhuisd en moet nu maandelijks bijna €400 betalen aan energiekosten. Is dat normaal? In mijn oude huis betaalde ik veel minder en zoveel groter ben ik niet gaan wonen.
Mevr. R. B., Delft
Je maandelijkse voorschot voor energie is gebaseerd op het historisch verbruik van je nieuwe huis en je afgesproken leveringstarief. Als de oude bewoners dus flink veel verbruikten dan kan het zijn dat daardoor jouw voorschot hoger is dan bij je oude woning. Nu hoeft het helemaal niet zo te zijn dat je net zo veel verbruikt als de oude bewoners. Je energieverbruik is immers afhankelijk van jouw situatie: gezinsgrootte, apparatuur en stookgedrag.
Gemiddeld verbruik en kosten
Een gezin van 3 personen heeft een gemiddeld verbruik van ongeveer 3500 kWh (elektriciteit) en 1600 m3 (gas) per jaar. Dit komt neer op een voorschotrekening van ongeveer EUR 150 per maand. Als je airconditioning in huis hebt of een extra vriezer dan verbruik je al een stuk meer. En als je woning slecht geïsoleerd is, zorgt dit voor een hoog gasverbruik.
Wat kan ik doen?
Houd eens bij wat je verbruik is in een maand. Leg de uitkomst daarvan naast die van een vergelijkbare woning en gezinssituatie (bijvoorbeeld de buren). Of vergelijk de standen tussen wanneer je overdag thuis bent met de standen van het moment dat je 's nachts slaapt. Als de meter dan net zo hard doortelt, of als je een groot verschil niet kunt verklaren, dan kan het zijn dat je elektriciteits- of gasmeter niet meer goed werkt. Dit komt niet zo vaak voor, maar je kunt dan een ijking van de meter aanvragen. Dit doe je bij je netbeheerder. Hierbij geldt dat de kosten meestal door jou voorgeschoten moeten worden. Pas wanneer blijkt dat de meter inderdaad niet goed functioneert dan krijg je je geld terug en wordt de meter vervangen.
Vraag je energieleverancier om verlaging
Als je hebt geconstateerd dat je maandelijkse verbruik niet zo hoog is en je voorschotrekening dus te hoog is vastgesteld. Vraag dan je energieleverancier om een verlaging vragen van je voorschotrekening. Je kunt hier onze voorbeeldbrief voor gebruiken. Houdt er wel rekening mee dat gedurende de wintermaanden je verbruik van zowel gas als elektriciteit hoger is. Uiteindelijk wordt het gehele jaarverbruik verrekend met je werkelijk verbruik.
Jeanet Woldring is 25 jaar als directeur verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken. Ze is eindredacteur van de content, nieuws- en persberichten op de Bencom websites. Jeanet is gespecialiseerd in het onafhankelijk vergelijken van telecom en energie voor zowel de zakelijke als consumentenmarkt. Door jarenlange ervaring heeft ze een brede kennis van de ontwikkeling van deze geliberaliseerde markten en schrijft er ook regelmatig over.
Laatste nieuws
-
ACM: Gasprijs iets hoger, recordhoeveelheid vloeibaar gas aangevoerd
23 juni 2025 De gasprijs op de groothandelsmarkt is afgelopen maand licht gestegen, terwijl Nederland een recordh...
-
De goedkoopste energiecontracten voor zonnepaneelbezitters in juni 2025
2 juni 2025 Wij zetten elke maand de goedkoopste energiecontracten voor zonnepaneelbezitters op een rij. Dit zij...
-
Dit zijn de goedkoopste energiecontracten van juni 2025
2 juni 2025 Wij zetten elke maand de goedkoopste vaste, variabele en dynamische contracten voor u op een rij. Di...
-
ACM: Gasprijs daalt verder, overstappen loont
16 mei 2025 ACM: De gasprijs op de groothandelsmarkt is gedaald. Vaste contracten zijn op dit moment 3% goedkope...
-
De goedkoopste energiecontracten voor zonnepaneelbezitters in mei 2025
1 mei 2025 Wij zetten elke maand de goedkoopste energiecontracten voor zonnepaneelbezitters op een rij. Dit zij...