Huizen vergroenen kost meer geld dan voorspeld
Leestijd: 2 minutenHuiseigenaren en woningcorporaties zijn fors meer geld kwijt om van het gas af te gaan dan het kabinet tot nu toe heeft voorgespiegeld. Dit meldt het AD vandaag. Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) heeft de kosten voor de vergroening van huizen in Nederland te laag ingeschat. Een jaar geleden lag het PBL ook al onder vuur nadat het kabinet de stijging van de energierekening verkeerd had voorspeld.
Forse rekenfout in het Klimaatplan 
Het PBL rekende vorig jaar uit wat de nationale kosten zijn van de maatregelen in het Klimaatakkoord. Aedes, de koepel van woningcorporaties, gaf vorig jaar aan dat het PBL de kosten voor de vergroening te laag heeft ingeschat. Wat blijkt? Het PBL heeft niet alle kostenposten meegenomen in de doorrekening.
Volgens Aedes zijn de vergroeningskosten zo’n 40 tot 50 procent hoger dan in de doorrekening van het PBL van vorig jaar. “Dat klopt niet, het verschil is veel kleiner.” reageert PBL-onderzoeker Nico Hoogervorst, die nog geen exacte percentages kan noemen. “Het gaat wel om grote bedragen” erkent de onderzoeker.
Doorrekening vergroeningskosten
Het PBL heeft kostenposten niet meegenomen die wel relevant zijn in de doorrekening van de vergroeningskosten. Zo zijn de extra kosten die aannemers bij een verbouwing in rekening brengen voor winst en risico niet meegenomen. Dit geldt ook voor de stijging van de kosten voor architecten, constructeurs en installatieadviseurs, deze zullen stijgen als geplande renovaties worden uitgebreid met klimaatmaatregelen. Daarnaast is het rentepercentage op geldleningen aan corporaties voor verduurzaming ook te laag ingeschat.
Bouwkosten
Dat de vergroening van huizen in Nederland duurder gaat uitpakken dan gedacht, komt ook door de gestegen bouwkosten. “We hadden vorig jaar nog niet voorzien dat de bouwkosten zo hard zouden stijgen”, zegt Hoogervorst. “Bij volgende ramingen zullen die cijfers geactualiseerd zijn.”
Verkeerde voorspelling niet de eerste keer
Dit is niet voor het eerst dat het PBL onder het vuur ligt vanwege haar rekensommen. Vorig jaar deed het kabinet een verkeerde voorspelling over de stijging van de energierekening. Deze voorspelling was gebaseerd verouderde cijfers van het PBL. Ook eerdere voorspellingen over het gebruik van elektrische auto’s in Nederland zaten er naast. Het PBL gebruikte een geheim rekenmodel om te voorspellen wat de invloed is van de klimaatplannen op elektrisch.
Maartje was tot november 2021 werkzaam als Marketing en Communicatie medewerker voor Gaslicht.com.
Laatste nieuws
-
Nederlandse gasopslagen zorgwekkend laag
10 juli 2026 De voorraad gas is lager dan ooit. Hoe kwetsbaar zijn we bij onvoldoende gasvoorraad? Moeten we ons ...
-
ACM: vergelijk uw energiecontract en bespaar volgens Gaslicht.com tot € 430
7 juli 2026 ACM adviseert energiecontracten te vergelijken. Analyse laat zien dat een vast contract nu vele hond...
-
De goedkoopste stroomcontracten van juli 2026 voor gasloze huishoudens
2 juli 2026 Een gasloze woning verbruikt ongeveer 6000 kWh per jaar aan stroom. Bekijk of het in juli 2026 loont...
-
De goedkoopste energiecontracten voor zonnepaneelbezitters van juli 2026
2 juli 2026 Levert u stroom terug en wilt u optimaal profiteren van uw zonnepanelen? Dit zijn de goedkoopste vas...
-
Dit zijn de goedkoopste energiecontracten van juli 2026
2 juli 2026 Goedkoopste energieleverancier vinden? Bekijk de beste deals van juli of maak een vergelijking. Besp...