Vergelijking energieleveranciers moet makkelijker
Leestijd: 3 minutenElk aanbod aan consumenten om over te stappen van energieleverancier moet begrijpelijk en vergelijkbaar zijn. Alleen dan kunnen zij kiezen voor het aanbod dat het beste bij hen past. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft daarom vastgelegd welke informatie aanbieders van energiecontracten moeten geven.
Welke informatie de klant moet krijgen staat in het document ‘Informatievoorziening op de consumentenmarkt voor energie’. ACM zal de naleving gaan controleren.
ACM heeft met de aanbieders afgesproken dat aanbiedingen voortaan op maat worden gedaan, waarbij gebruik gemaakt kan worden van het daadwerkelijke verbruik van elektriciteit en gas zoals dat bijvoorbeeld op de jaarafrekening te vinden is.
Schattingen op basis van gemiddeld verbruik of op basis van gezinsgrootte of type huis vindt ACM niet goed omdat ze vaak ver afstaan van het feitelijk verbruik. Met een aanbod op maat moet worden voorkomen dat de werkelijke kosten heel anders zijn dan op basis van het aanbod verwacht werd.
Ook is afgesproken dat duidelijke termen worden gebruikt die bij alle aanbieders hetzelfde zullen zijn. Zo mag er niet meer worden gesproken over transportkosten of netwerkkosten, maar moet eenduidig de term 'netbeheerkosten' gebruikt worden als het gaat om de kosten voor de aansluiting en het transport door de netbeheerder.
Verder is het verplicht om:
• Consumenten vooraf te informeren over alle kosten. Daardoor ontstaat er een totaalprijs waarmee een aanbod eenvoudig kan worden vergeleken met een ander aanbod.
• De juiste kosten voor netbeheer te vermelden, want die zijn per netbeheerder verschillend.
• Bij de totaalprijs in ieder geval de jaarkosten te tonen. Die staan namelijk ook op de afrekening van de huidige leverancier en dat maakt vergelijken wel zo makkelijk.
• Tijdig en persoonlijk een tariefswijziging te communiceren. Mocht de klant op basis hiervan zijn contract willen opzeggen, dan kan dat tijdig voordat dat nieuwe tarief in werking treedt. Daarmee wordt voorkomen dat klanten ongemerkt van een laag (actie)tarief in een veel hoger (slapers)tarief komen. Dit laatste tarief is veel hoger want zonder korting.
• Aan consumenten duidelijk te maken of ze groene of grijze energie kopen.
Met deze regels wil ACM het vergelijken van energieleveranciers nog makkelijker maken voor consumenten. Het gaat zowel om de informatie die bij het aanbod moet staan, als in het energiecontract en op de factuur.
Zie ook de overstapcoach energie van ConsuWijzer. Of bekijk Niets doen kost je poen op Youtube
Jeanet Woldring is ruim 25 jaar als directeur verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken. Ze is energie-expert en eindredacteur van de content, nieuws- en persberichten op de Bencom websites. Jeanet is gespecialiseerd in het onafhankelijk vergelijken van telecom en energie voor zowel de zakelijke als consumentenmarkt. Door jarenlange ervaring heeft ze een brede kennis van de ontwikkeling van deze geliberaliseerde markten en schrijft er ook regelmatig over.
Laatste nieuws
-
Terugleverkosten stijgen, meer terugleveren dan eigen verbruik kost tot wel 12 cent per kWh
13 augustus 2025 Sommige energieleveranciers rekenen meer terugleverkosten dan ze vergoeden voor stroom buiten salder...
-
De goedkoopste energiecontracten voor zonnepaneelbezitters in augustus 2025
1 augustus 2025 Wij zetten elke maand de goedkoopste energiecontracten voor zonnepaneelbezitters op een rij. Dit zij...
-
Dit zijn de goedkoopste energiecontracten van augustus 2025
1 augustus 2025 Wij zetten elke maand de goedkoopste vaste, variabele en dynamische contracten voor u op een rij. Di...
-
ACM: grote prijsverschillen tussen leveranciers, vooral modelcontracten zijn duur
25 juli 2025 Er zijn op dit moment grote prijsverschillen tussen energieleveranciers. Dat en meer blijkt uit de n...
-
ACM: Energieleveranciers financieel gezonder geworden
17 juli 2025 De financiële gezondheid van energieleveranciers is de afgelopen zes maanden verder verbeterd. Dat c...